Toprağa Çalan Türküler


Albüm bilgileri

Sanatçı: Aşık Veysel
Albüm Adı: Toprağa Çalan Türküler
Yapımcı: Kalan Müzik
Yapım yılı: 2008
Tür: Halk Müziği

İçindeki parçalar

1. Çiğdem Der ki
2. Şu Karşıki Karlı Dağlar (Bülbül)
3. Esti Bahar Yeli Karlar Eridi
4. Bizim Eller Yaylasına
5. Girdim Dostun Bahçasına
6. Geçti Bahar
7. Uzun İnce Bir Yoldayım
8. Derdimi Dökersem Derin Dereye
9. Ben Gidersem Sazım Sen Kal
10. Dostlar Beni Hatırlasın
11. Tarlam Sana Üç Yüz Fidan
12. Kara Toprak
13. Gonca Gülün Kokusuna
14. Yüce Dağ Başında Kar Var
15. Güzelliğin On Para Etmez

Aşık Veysel kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesinin ismi Gülizar, babasının ismi Ahmet'tir. Veysel'in iki kız kardeşi, çiçek hastalığından dolayı yaşamlarını yitirdi. Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü kaybetti.

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer'le bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Tecer'in desteği ile birçok ili dolaştı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdun farklı yörelerinde, Köy Enstitülerinde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında kendisine özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini seslendirdi.

Aşık Veysel 1973 yılında vefat etti. Halk şiiri geleneğinin ve bilgeliğinin büyük ustaları arasında yer alan Veysel'in adına Şarkışla'da her yıl şenlikler düzenlenmektedir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Tabiat ve insan sevgisi, ahlak, dostluk ana temaları arasındadır.

Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel'in sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın