Light


Albüm bilgileri

Sanatçı: Bülent Ortaçgil
Albüm Adı: Light
Yapımcı: Ada Müzik
Yapım Yılı: 1998
Tür: Soft Rock

İçindeki parçalar

1. Normal
2. Mavi Kuş
3. Eylül Akşamı
4. Kimseye Anlatmadım
5. Bi'şeycik Olmaz
6. Şarkılarım Senindir
7. Olmaz
8. Bir Umut
9. Bir Başka
10. Aşk Var

Bülent Ortaçgil kimdir?

1 Mart 1950 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi.

İlkokula Ankara'da başladı, İstanbul Sultanahmet İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji'nde (Kadıköy Anadolu Lisesi) okudu. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'nden mezun oldu.

Lise yıllarında müzikle tanıştı. Maarif Koleji'nde aralarında Mazhar Alanson'un da bulunduğu sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Lise ve üniversite döneminde The Beatles, Cat Stevens, Donovan ve Bob Dylan'dan etkilendi.

1974 yılında Benimle Oynar mısın? adlı ilk albümü çıktı. Müzik çalışmalarında istediği sonucu elde edemeyince, yaklaşık on yıl kimya mühendisi olarak çalıştı. 1980'lerin ortasında kendisi gibi müziğe ara vermiş olan Fikret Kızılok ile tanıştı. Birlikte Çekirdek Sanatevi'ni kurdular.

1984 yılında Erkan Oğur ve Yaz Baltacıgil'in çaldığı Ortaçgil albümü Rüzgâra Söylenen Şarkılar çıktı. Daha sonra Fikret Kızılok ile Biz Şarkılarımızı... ve Pencere Önü Çiçeği albümlerini çıkardılar.

1980'lerin sonu itibariyle Kızılok ile yolları ayrıldı. Ortaçgil, albümlerinde ve sahne çalışmalarında Erkan Oğur, Gürol Ağırbaş, Akın Eldes, Cem Aksel ve Baki Duyarlar gibi müzisyenlerle çalıştı. Birçok solo albüm yayınladı. Zuhal Olcay, Birsen Tezer, Teoman ve Leman Sam gibi vokalistlerle de düetler yaptı. 2000 yılında kendisi için birçok ünlü müzisyenın katılımı ile "Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları" adlı bir saygı albümü yayınlandı.

Şarkı sözleri ve besteleri ile eselerinde caz, rock ve halk müziği etkileşimini bir araya getiren sanatçı Marmaras'te yaşamakta ve müzik çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Bülent Ortaçgil'in sayfasına göz at.

Albümleri

Sen
Gece Yalanları
Light
Eski Defterler
Senfonik Ortaçgil
Bu Şarkılar Adam Olmaz
Oyuna Devam
2. Perde
Benimle Oynar mısın?

Ortak albümler

Biz Şarkılarımızı.. (Fikret Kızılok ile)
Pencere Önü Çiçeği (Fikret Kızılok ile)
Rüzgara Söylenen Şarkılar (Erkan Oğur ve Yaz Baltacıgil ile)
Konser (Teoman ile)
Büyükler için Çocuk Şarkıları (Fikret Kızılok ile)
Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları (Çeşitli sanatçılar)

Teklileri

Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız
Olmalı mı, Olmamalı mı? / Şık Latife

Diğer çalışmalar

Zamana Sıkışmış
Sensiz Olmaz
3 Masal (Masal albümü)

Yorum Yazın