Hiç Unutulmayacaklar / Aşık Veysel – Dostlar Beni Hatırlasın 1 & 2


Albüm bilgileri

Sanatçı: Aşık Veysel
Albüm Adı: Hiç Unutulmayacaklar / Aşık Veysel - Dostlar Beni Hatırlasın Vol. 1 & 2
Yapımcı: Türküola Müzik
Yapım Yılı:
Tür: Halk Müziği

İçindeki parçalar

1. Beş Günlük Dünyada
2. Gel Ey Aşık
3. Dost Yüzüne Benden
4. Şu Geniş Dünyaya Sığmayan
5. Saklarım Gözünde
6. Güzelliğin On Para Etmez
7. Kızılırmak Seni Seni
8. Karşıki Karlı Dağda Bülbül
9. Sekizinci Ayın Yirmi İkisi
10. Meşakkatin Adın Murat Koymuşlar
11. Bir Kökte Uzamış Sarmaşık Gibi
12. Dün Gece Yar Eşiğinde
13. Bir Ulu Agaçtan Bir Yaprak Düşse
14. Küçük Dünyam
15. Beni Hor Görme Kardeşim
16. Anlatamam Derdimi
17. Güzelligin On Para Etmez
18. Çiçekler
19. Yeni Bülbül
20. Dostlar Beni Hatırlasın
21. Bir Seher Vaktinde
22. Sen Varsın Orada
23. Murat
24. Esti Bahar Yeli
25. Sazıma

Aşık Veysel kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesinin ismi Gülizar, babasının ismi Ahmet'tir. Veysel'in iki kız kardeşi, çiçek hastalığından dolayı yaşamlarını yitirdi. Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü kaybetti.

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer'le bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Tecer'in desteği ile birçok ili dolaştı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdun farklı yörelerinde, Köy Enstitülerinde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında kendisine özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini seslendirdi.

Aşık Veysel 1973 yılında vefat etti. Halk şiiri geleneğinin ve bilgeliğinin büyük ustaları arasında yer alan Veysel'in adına Şarkışla'da her yıl şenlikler düzenlenmektedir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Tabiat ve insan sevgisi, ahlak, dostluk ana temaları arasındadır.

Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel'in sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın