Gurban Olduğum


Albüm bilgileri

Sanatçı: Neşet Ertaş
Albüm Adı: Gurban Olduğum
Yapımcı: Kalan Müzik
Yapım Yılı: 2003
Tür: Halk Müziği

İçindeki parçalar

1. Kan Ağlar
2. Dertli Anam
3. Beklerim
4. Allı Turnam
5. Hey Sürmeli
6. Gurban Olduğum
7. Emine
8. Yozgat Sürmelisi
9. Gelin Gelin

Neşet Ertaş kimdir?

1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde doğdu.

Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş'tır. 8 yaşına kadar doğduğu Kırtıllar Köyü'nde yaşadı, sonra ailesi ile birlikte İbikli Köyü'ne yerleşti. 12 yaşındayken annesini kaybetti. Daha sonra babası yeniden evlendi ve Yozgat'ın Yerköy ilçesine taşındılar.

Muharrem Ertaş, küçük yaşlarda keman ve bağlama çalmayı öğrendi, babasıyla birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söyledi.

Neşet Ertaş bir süre Kırşehir'de ve Kırıkkale'de bulundu, 1957 yılında İstanbul'da ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait türküyle çıkardı. İstanbul'da bir süre çalıştıktan sonra Ankara'ya yerleşti.

1962 yılında askerliğini yaptı, daha sonra Ankara'da sahne aldığı gazinoda tanıştıkları Leyla hanım ile evlendi. Bu evlilikten iki kızları ve bir oğulları dünyaya geldi. Yedi yıl süren evlilikten sonra 1970 yılında ayrıldılar. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirdi ve işsiz kaldı. Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gitti, tedavi oldu. Çocuklarının eğitimi ve müzik çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri döndü.

Cumhurbaşkanı tarafından verilmek istenen 'devlet sanatçılığı' unvanını, kendisinin zaten halkın sanatçısı olduğunu söyleyerek kabul etmedi. TBMM tarafından verilen üstün hizmet ödülünü ise bu kültüre hizmet eden ecdat adına aldığını söyledi. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden "Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri"ne alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edildi. 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü. Bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutuldu. Hayatı ve eserleri iki ciltlik kitap hâlinde yayımlandı.

Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de hayatını kaybetti. Mezarı Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında, babası Muharrem Ertaş'ın yanındadır. Bozkır'ın Tezenesi olarak anılan sanatçının mezar taşında şöyle yazmaktadır:

"Sakın ol ha, insanoğlu
İncitme canı, incitme
Her can bir kalp, Hakk'a bağlı
İncitme canı, incitme."

Neşet Ertaş'ın sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın