Erzincan’a Girdim (Taş Plak Arşivi)


Albüm bilgileri

Sanatçı: Turan Engin
Albüm Adı: Erzincan'a Girdim (Taş Plak Arşivi)
Yapımcı: Odeon Müzik
Yapım Yılı:
Tür: Türk Halk Müziği

İçindeki parçalar

Erzincan'a Girdim (Taş Plak Arşivi)

Turan Engin kimdir?

1938 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Aslen Erzincan'lıdır. Ailesi sayesinde yöresinin kültürel özelliklerini öğrenerek yetişmiştir.

1955 yılında çalışma hayatına atıldı. Çevresinde bulunan Divriğililer Hanı'nda Aşık Davut Sulari, Aşık Daimi gibi önemli Halk Müziği ustalarını tanıdı. Murat Koç ve Ali Ekber Çiçek'ten bağlama dersleri aldı.

Halk müziğine dair çalışmalarını 1957 yılında tanıştığı Sâdi Yâver Ataman ile birlikte "Bağlamada Tezene Farklılıkları" konusunda sürdürdü. Sâdi Yâver Ataman'in teşviki ile "İstanbul Belediyesi Folklor Tatbikat Topluluğu" çalışmalarına katıldı. Bu kapsamda İstanbul Radyosu'nda yayınlanan "Memleket Havaları Ses ve Saz Birliği" programlarında yer aldı.

1959 yılında radyoda yapılan sınavda başarılı bulundu ve "Yöre Sanatçısı" unvanı aldı. 1961 yılında ise Muzaffer Sarısözen'in başkanlık ettiği sınavı kazanarak "Yurttan Sesler" kadrosu içerisinde çalışma hakkı kazandı. Sanatçı 1967 yılından itibaren "Yurttan Sesler" topluluğunda kadrolu sanatçı olarak çalışmalarını sürdürdü.

Turan Engin sahip olduğu davudi (bas-bariton) sesi, uzun havalar, deyişler ve semahları söylerken sergilemiş olduğu usta icrasıyla dikkatleri çekti. 45 yılı aşkın sanat yaşamında müzik çalışmaları ve yaptığı derlemeler ile Türk Halk Müziğine önemli katkılarda bulundu.

Sanatçıya ait bazı derlemeler şunlardır:

Bana Bu İlmi İrfanı Veren
Vardım Hint Eline
Kadir Mevlam Senden Bir Dileğim Var
Kirpiklerini Ok Eyle
Şu Sinemde Yarelerin Sızılar

Turan Engin İstanbul Radyosu'ndan 2002 yılında emekli olduktan sonra radyo ve televizyon programlarında eserler icra etmeyi sürdürdü.

23 Temmuz 2006 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Turan Engin'in sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın