Dostlar Beni Hatırlasın


Albüm bilgileri

Sanatçı: Aşık Veysel
Albüm Adı: Dostlar Beni Hatırlasın
Yapımcı: Esen Müzik
Yapım Yılı:
Tür: Halk Müziği

İçindeki parçalar

1. Dostlar Beni Hatırlasın
2. Birlik Destanı
3. Sen Bir Ceylan Olsan Ben De Bir Avcı
4. Bir Seher Vaktinde
5. Sen Varsın Orada
6. Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana
7. Sazıma
8. Küçük Dünyam
9. Beni Hor Görme Kardeşim
10. Güzelliğin On Para Etmez
11. Dünyada Tükenmez Murad Var İmiş
12. Esti Bahar Yeli
13. Bir Ulu Ağaçtan Bir Yaprak Düşer

Aşık Veysel kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesinin ismi Gülizar, babasının ismi Ahmet'tir. Veysel'in iki kız kardeşi, çiçek hastalığından dolayı yaşamlarını yitirdi. Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü kaybetti.

Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer'le bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Tecer'in desteği ile birçok ili dolaştı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdun farklı yörelerinde, Köy Enstitülerinde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında kendisine özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini seslendirdi.

Aşık Veysel 1973 yılında vefat etti. Halk şiiri geleneğinin ve bilgeliğinin büyük ustaları arasında yer alan Veysel'in adına Şarkışla'da her yıl şenlikler düzenlenmektedir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Tabiat ve insan sevgisi, ahlak, dostluk ana temaları arasındadır.

Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel'in sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın