Dinle Sevgili Ülkem


Albüm bilgileri

Sanatçı: Ahmet Kaya
Albüm Adı: Dinle Sevgili Ülkem
Yapımcı: Gam Müzik
Yapım Yılı: 2002
Tür: Özgün Müzik

İçindeki parçalar

1. Bırak Döneyim / Öyle Bir Yerdeyim ki (Ahmet Kaya/Koro)
2. Mahur (Nazan Öncel)
3. Üşür Ölüm Bile (Suavi)
4. Başım Belada (Agirê Jîyan)
5. Güzel Günler (Şükriye Tutkun)
6. Beni Bul Anne (Selda Bağcan)
7. Ayrılığın Hediyesi (Yavuz Bingöl)
8. Birazdan Kudurur Deniz (Deniz/Yılmaz Erdoğan)
9. Ağlama Bebeğim (Banu)
10. Beni Vur (Feridun Düzağaç)
11. Giderim (Nisan Ünsal)
12. Bir Veda Havası (Servet Kocakaya)
13. Adı Bahtiyar (Naşide Göktürk)
14. Mavi'nin Türküsü (Kardeş Türküler)
15. İçimde Ölen Biri (Haluk Levent)
16. Nereden Bileceksiniz (Kıvırcık Ali)
17. Yakamoz (Melike Demirağ)
18. Arka Mahalle (Murat Hasarı)
19. Lili Marlen Türküsü (Onur Akın)
20. Hani Benim Gençliğim (Sümer Ezgü)

Ahmet Kaya kimdir?

28 Ekim 1957 tarihinde Malatya'da doğdu. O yıl ailesi Adıyaman'dan Malatya'ya göç etmişti. İlkokulu Malatya'da okudu. Okul sırasında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesi 1972 yılında İstanbul'a göç etti. Ahmet Kaya çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Küçük bir yerden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını sonraki dönemlerde sıklıkla hatıra olarak aktardı.

1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı, askeri orkestrada müzik çalışmalarını sürdürdü. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi, bir süre sonra ayrıldılar. Mesleki zorkuklar içinde ilk kaseti Ağlama Bebeğim albümü 1984 yılında yayınlandı. 1985 yılında ikinci albümü Acılara Tutunmak çıktı. Bu süreçte, Selda Bağcan, Gülten Hayaloğlu ve Yusuf Hayaloğlu ile tanıştı. Aynı yıl Gülten Hayaloğlu ile evlendi; Nevzat Çelik'in Şafak Türküsü şiirini besteledi. Ahmet Kaya'nın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan albümü Şafak Türküsü 1986 yılında çıktı.

Ahmet Kaya'nın ilk dönem albümlerinde bağlama ağırlıklı olarak yer aldı; fakat tarzı pop, Türk halk müziği ve arabesk türlerin bir karışımı olduğu için özgün müzik olarak nitelendi. Sözlerini kendisinin yazdığı bestelerin yanı sıra Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe, Ahmed Arif gibi tanınmış şairlerin şiirlerini de besteledi. Genellikle şarkılarında toplumsal meseleleri işledi.

Ahmet Kaya yirmi iki albüm çıkardı.

10 Şubat 1999 tarihinde Magazin Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği ödül töreninde yılın en iyi sanatçısı ödülünü aldı ve ödül konuşması bir kısım katılımcıların tepkisiyle karşılaştı.

Hakkında açılan davalar sürerken 16 Haziran 1999 tarihinde Türkiye'den ayrıldı. 16 Kasım 2000 tarihinde Paris'te hayatını kaybetti. Mezarı Paris'in Père Lachaise Mezarlığındadır.

Ahmet Kaya'nın sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın