Aşık Ölmez – Yunus’un İzinden


Albüm bilgileri

Sanatçı: Sedat Anar
Albüm Adı: Aşık Ölmez - Yunus’un İzinden
Yapımcı: Kalan Müzik
Yapım Yılı: 2015
Tür: Tasavvuf Müziği

İçindeki parçalar

1. Aşkın Meyine
2. Aşık Ölmez
3. Benem
4. Gerekmez
5. Selam Olsun
6. Buğday
7. Kandedir
8. Allah Görelim Neyler
9. Nefes
10. Ey Dost
11. Taptuk Kapısı

Sedat Anar kimdir?

1988 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Argıl köyünde dünyaya geldi.

Çocukluğu hikâye anlatıcısı olan dedesi ile def eşliğinde ilahiler söyleyen ninesinin yanında geçti. Küçük yaşlarda türkü ve şarkıların hikayelerini dinleme imkanı buldu. İlkokul öğretmeninin tavsiyesiyle bağlama çalmaya başladı. Santur öğrenmek için İran'a gitti. Necid Pirmuhammedi ve Cavid Musapur'dan santur, Araş Ruygar'dan def eğitimi aldı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde lisans eğitimine başladı.

Sedat Anar uzun dönem Ankara'da sokak müziği yaptı. Çaykovski Konservatuarı'nda, İran'da konserler verdi. Bir süre TRT ve Ankara Devlet Tiyatrosunda misafir sanatçı olarak çalıştı. 2013 yılında ilk albümü Belagat çıktı. 2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen Ehl-i Beyt Besteleri adlı albümü Türkiye Yazarlar Birliği tarafından müzik dalında ödüle layık görüldü. 2017 yılında Arapça, Farsça, Türkçe ve Kürtçe ilahilerin yer aldığı Ayrı Dilden Aynı Gönülden adlı albümü yayınlandı.

Santur, tenbur, dutar, erbane, tar, zarp ve bağlama icracısı olan sanatçı besteleri ile de dikkat çekmiştir. Bestelerinde geleneksel tasavvuf ve Anadolu müziğinden faydalanan Anar geleneksel dini müzik ile jazz, blues, Ortadoğu, Mezopotamya ve Anadolu müziğini birleştirerek kendine özgü bir üslup benimsemiştir.

Sedat Anar'ın sayfasına göz at.

Albümleri

Belagat
A'mak-ı Hayal
Aşık Ölmez - Yunus'un İzinden
Çağırıram Dost
Ehl-i Beyt Besteleri
Ayrı Dilden Aynı Gönülden

Yorum Yazın