Zülüf Dökülmüş Yüze


Albüm bilgileri

Sanatçı: Neşet Ertaş
Albüm Adı: Zülüf Dökülmüş Yüze
Yapımcı: Kalan Müzik
Yapım Yılı:
Tür: Halk Müziği

İçindeki parçalar

1. Şad Olup Gülmedim
2. Gel Yanıma Gel
3. Zülüf Dökülmüş Yüze
4. İki Büyük Nimetim Var
5. Kar Yağar Üstüme
6. Ayva Turunç Narım Var
7. Başında Pare Pare Karın Var
8. Yare Gidem
9. Bir Kökte Uzamış Gibi
10. Yine Haber Gelmiş
11. Tatlı Dile Güler Yüze
12. Karanfil Suyu Neyler
13. Halime Gız

Neşet Ertaş kimdir?

1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde doğdu.

Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş'tır. 8 yaşına kadar doğduğu Kırtıllar Köyü'nde yaşadı, sonra ailesi ile birlikte İbikli Köyü'ne yerleşdi. 12 yaşındayken annesini kaybetti. Daha sonra babası yeniden evlenmiş ve Yozgat'ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir.

Muharrem Ertaş, küçük yaşlarda keman ve bağlama çalmayı öğrenmiş, babasıyla birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemiştir.

Neşet Ertaş bir süre Kırşehir'de ve Kırıkkale'de bulunmuş, 1957 yılında İstanbul'da ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait türküyle çıkarmıştır. İstanbul'da bir süre çalıştıktan sonra Ankara'ya yerleşmiştir.

1962 yılında askerliğini yapmış, daha sonra Ankara'da sahne aldığı gazinoda tanıştıkları Leyla hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten iki kızı ve bir oğlu dünyaya gelmiştir. Yedi yıl süren evlilikten sonra 1970'te ayrılmışlardır. 1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirmiş ve işsiz kalmıştır. Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gitmiş, tedavi olmuştur. Çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmalarından dolayı uzun süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştür.

Cumhurbaşkanı tarafından verilmek istenen 'devlet sanatçılığı' unvanını, kendisinin zaten halkın sanatçısı olduğunu söyleyerek kabul etmemiştir. TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü ise bu kültüre hizmet eden ecdat adına almıştır. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden "Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri"ne alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri iki ciltlik kitap hâlinde yayımlanmıştır.

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de hayatını kaybetmiştir. Mezarı Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında, babası Muharrem Ertaş'ın yanındadır. Bozkır'ın Tezenesi diye anılan sanatçının mezar taşında şöyle yazmaktadır:

"Sakın ol ha, insanoğlu
İncitme canı, incitme
Her can bir kalp, Hakk'a bağlı
İncitme canı, incitme."

Neşet Ertaş'ın sayfasına göz at.

Albümleri

Yorum Yazın